Česká olympijská nadace oslavila 5 let

2.1.2018

Bezmála deset milionů korun už rozdělila Česká olympijská nadace do rodin, jejichž sociální situace neumožňuje jejich potomkům sportovat bez omezení. Podpořila už celkem 1 690 dětí z 92 sportů a splnila 1 139 jinak nerealizovatelných přání. V úterý 12. prosince je tomu přesně pět let, kdy Česká olympijská nadace vznikla.

„Nadace za pět let svého fungování přinesla jen samá pozitiva a sociální jistoty,“ hodnotí s nadsázkou uplynulých pět let ředitelka nadace Martina Voříšková. „Plno dětí je spojeno s nadací od jejího počátku celých pět let a využívají podporu každý rok, což jim umožňuje ve sportu se rozvíjet. Hodně pozitivní je, že děti se dostanou nejen ke sportu, ale i k významným událostem ve sportovním prostředí,“ doplnila ředitelka.

_93Q2642

Hned na svém prvním zasedání v lednu roku 2013 rozdělila nadace bezmála půl milionu korun, největší částka putovala mezi děti ze sociálně slabých rodin a dětských domovů v březnu letošního roku, a to 1 294 800 korun. Celková částka se za pět let vyšplhala na 9 884 160 korun a ještě letos v prosinci proběhne jedno zasedání. „Takže se určitě dostaneme přes deset milionů korun,“ raduje se Voříšková.

„Jsem v nadaci od jejího začátku a tehdy bych vůbec nevěřil, že se to rozběhne tak daleko a že nadace bude schopna sehnat tolik financí,“ uvedl trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný, který nadaci zakládal a je jejím prezidentem. „Věřím, že budeme i v dalších letech schopni pomáhat ve sportu těm, kteří to nejvíc potřebují a budeme schopni přinášet dětem životní sportovní zážitky,“ řekl Železný.

Česká olympijská nadace podpořila 1008 chlapců a 682 dívek, nejvíce ve věku 10–13 let. Největší podpory se dostalo fotbalistům. „V Sazce si moc dobře uvědomujeme, že bez podpory sportování dětí a mládeže další olympionici nevyrostou. Jsme hrdí na to, že jsme hlavním partnerem České olympijské nadace, která umožňuje sportovat i dětem ze sociálně slabých rodin,“ říká Václav Friedmann, ředitel komunikace Sazky.

_93Q2611

Mezi splněnými přáními byla setkání či sportování s olympijskými medailisty a mistry světa, účast na sportovních či společenských akcích či předání sportovního vybavení a účast na kempech patronů, kterými jsou mimo jiné olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda či tenistka Andrea Hlaváčková. Vybrané děti měly možnost potkat se mimo jiné i s nejlepším atletem světa Usainem Boltem.

 _93Q2778_93Q2762

„Sport nejsou jen peníze, ale hlavně emoce. Je fajn, že nadace umí dětem zprostředkovat i takové zážitky, ke kterým by se jinak neměly šanci dostat,“ upozornil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. „Přejeme nadaci, aby se její podpora dostala k co největšímu počtu dětí a dozvědělo se o ní co nejvíc rodičů, kteří tuto pomoc potřebují. A aby i v dalších letech uměla sehnat dostatek prostředků k tomu, aby se sport dostal mezi co největší počet dětí,“ doplnil předseda Kejval.

Na souhrnné video o fungování České olympijské nadace 2012 – 2017 se můžete podívat ZDE.

Partneři